Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AAQCA9742C1ZM
Approx. Rs 3.3 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 360ml |
| Thickness | 300 GSM |
| Cover | With Lid |
| Pack Size | 100 Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Colour | White |
| Material | PLA coated |
All sizes available from 55ml to 650ml.
Single wall, double wall and ripple wall also available.
Sturdy, Reliable & Leakfree.
Rolled Rims for Secure Lids.
If you have any questions about our products, please contact us promptly.
Additional Information:
Approx. Rs 0.69 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 250ml |
| Color | White |
| Thickness | 300 GSM |
| Cover | With Lid |
| Pack Size | 100 Piece |
| Country of Origin | Made in India |
All sizes available from 55ml to 650ml.
Single wall, double wall and ripple wall also available.
Sturdy, Reliable & Leakfree.
Rolled Rims for Secure Lids.
If you have any questions about our products, please contact us promptly.
Additional Information:
Approx. Rs 2 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Material | Bagasse |
| Capacity | 180 ml |
| Shape | Square |
| Usage | Puja, Party, Restaurant, Catering, Takeaway, Buffet |
| Pack Size | 50 pieces |
| Microwave Safe | Yes |
| Color | Natural |
| Lid Included | No |
| Compostable | Yes |
| Country of Origin | India |
Bagasse Disposable Products Manufacturer and Supplier
We are engaged in manufacturing and supplying high quality bagasse disposable products made from natural sugarcane fiber. Our range includes plates, bowls, food containers, clamshell boxes, and takeaway packaging products suitable for food serving and packaging applications.
These biodegradable and compostable products are widely used in restaurants, catering services, takeaway outlets, and food delivery businesses. Our bagasse tableware is strong, durable, and suitable for hot and cold food applications.
We provide consistent quality, bulk supply, and competitive pricing to meet customer requirements across India and international markets.
Explore More Products
© Arbhu Enterprises Private Limited. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited